Az esküvő, mint rendezvény tervének, forgatókönyvének elkészítését, finanszírozásának megszervezését érdemes kb. egy évvel az esküvő dátuma előtt megkezdeni. A főbb programelemek általában az egyházi, és/vagy polgári esküvő, és az esküvő utáni ebéd,vacsora, melyet menyasszonyrablás, menyasszonytánc, és más hagyományos esküvői játékok színesítenek. Az esküvő szervezés kulcsa – a megfelelő esküvő helyszín kiválasztása:
Más rendezvény típusokhoz hasonlóan az esküvő esetében is a helyszín gyakorolja a legnagyobb hatást a résztvevőkre. Ráadásul az esküvő költségeinek legnagyobb részét a helyszín esetleges bérleti díja, és az ott elfogyasztott étel, és ital ára adja. Érdemes tehát különös figyelmet szentelni a lehetséges esküvő helyszínek közötti válogatáskor a következőknek: a legjobbakat kb. 1 évvel az esküvő dátuma előtt lefoglalják jó, ha az egyházi, és/vagy polgári esküvő helyéhez közel van (akár helyben) feleljen meg az esküvő, a násznép stílusának biztosítsanak szállás lehetőséget a messziről érkezőknek legyen gyerekszoba – esetleg az esküvő idejére babysitter – a gyerekek biztonsága, és a szülők kényelme érdekében legyen megoldott az őrzött parkolás Először alakítsa ki az érintettekkel közösen az esküvő helyszínre vonatkozó kritériumokat, és azután azok alapján keressen! Döntse el hány személyes lesz az esküvő, milyen ételeket, és italokat szeretnének fogyasztani, és kérjen írásos árajánlatokat a különböző esküvő helyszínektől! Minden rendezvény szolgáltatóra általánosan érvényes, hogy: vegyük fel velük a kapcsolatot az esküvő időpontjához képest minél korábban, hogy legyen időnk válogatni, és nehogy más esküvő szervezők megelőzzenek az esküvő szervezésekor találkozzunk velük személyesen, nézzük meg élőben eszközeiket, szolgáltatásaikat, és tájékozódjunk a referenciákról ha döntöttünk, kössünk velük a szolgáltatások – előkészületek, esküvő közbeni teendők, utómunkálatok – részletit pontosan rögzítő írásos szerződést megfelelő garanciákkal! Az esküvő sikerét biztosító szolgáltatók az esküvő szervezés folyamatának megfelelő (ajánlott) időrendben:
Zenekar: Az esküvő helyszín után talán a második legfontosabb, az esküvő hangulatát meghatározó tényező. Azon felül, hogy stílusában megfelel a násznép ízlésének, létszámában is passzoljon a násznép létszámához, és az esküvő helyszínének méretéhez.
Vőfély, ceremóniamester: Humoros, megnyerő személyiségű vőfélyt válasszon, aki valóban fel tudja dobni az esküvő hangulatát! Ha rokont kér meg, az nem csak az ő, hanem a násznép szórakozásának rovására is mehet.
Fotós, videós: Ha lehet, járják be vele előre az esküvő helyszíneit! A szerződés térjen ki a következőkre: az esküvő helyszínei, időpontok, időtartamok, az átadásra kerülő anyag mennyisége és minősége (vágott/vágatlan videók, negatívok), ezek költségei, a szerzői jogok.
Autó, hintó kölcsönző: Több, mint fél évvel az esküvő időpontját megelőzően érdemes lefoglalni, címlistát (első cím a virágüzlet), útvonaltervet, időbeosztást egyeztetni.
Virágkötő: Egyeztessük, hogy mit és miből csinál majd (nem minden virág kerülhet az autóra/hintóra, a menyasszonyi csokorba)!
Cukrász: Az esküvői tortát rendeljük meg az esküvő előtt legalább 3 hónappal.
Fodrász, sminkes: Érdemes házhoz hívni, legalább 3 hónappal az esküvő időpontját megelőzően lefixálni.
Táncoktató: Az ifjú pár nyitótánca az esküvő egyik fénypontja, szánjunk a tánctanulásra pár hónapot!
Esküvői ruha kölcsönző: Az esküvői ruhát, és kiegészítőket bérelheti, vásárolhatja, és készíttetheti is. Bérelhető esküvői ruhákból a legnagyobb a választék. Vásárolni vásárolhat új esküvői ruhát, vagy vehet majdnem újat másodkézből, aztán továbbadhatja az esküvő után. A varratás gyakran idő-, és energiaigényes, de így juthat az igényeinek mindenben megfelelő esküvői ruhakölteményhez. Rendezvény technika, dekoratőr: Nem minden esetben szükséges, néha az esküvő helyszín üzemeltetője, vagy a zenekar biztosítja a szükséges eszközöket, dekorációt.
Az esküvőszervezés gyümölcse: Az esküvő napján az irányításhoz, és a helyszínek esküvő előtti utolsó ellenőrzéséhez szükség van egy hivatásos esküvőszervező, vagy egy alkalmas családtag segítségére. Ez komoly kihívást jelent, sok munkával, és felelősséggel jár, és a szakmai tapasztalat, felkészültség nem helyettesíthető pusztán szorgalommal, és kitartással. Érdemes biztosra menni, ne kockáztassa az esküvő hangulatát!
Abban az esetben, ha mind a menyasszony, mind a vőlegény katolikus, egyikük lakhelye szerinti plébániához kell fordulniuk óhajukkal, és ha másként nem döntenek, az esküvőt is ott kell megtartaniuk. Amennyiben azonban egy másik, számukra valamilyen okból kedves templomban szeretnének összeházasodni, külön kérelemmel kell élniük.
Katolikus esketés esetén a pároknak ún. jegyesoktatásra kell járniuk, mely során a pap jobban megismerheti személyiségüket, érzéseiket és így eldöntheti, hogy megérettek-e a házasságra, tisztában vannak-e a keresztény házasság követelményeivel és készen állnak-e, hogy ezek szellemében éljék mindennapi életüket.
Az esküvői szertartás során a házasulandók az eskető pap kérdéseire válaszolnak, majd esküvel erősítik meg ígéretüket. A pár ezután a megáldott gyűrűket egymás ujjára húzza, majd a pap és a násznép Isten áldását kéri a házastársak életére. A szertartás után az ifjú pár a pap vezetésével lép ki a templomból.
A templomi esküvő méltósága és ünnepélyessége vitathatatlan. A templom dekorációja, megkomponált eseményei emelik az ünnepi hangulatot.
A bevonulás általában orgonaszóra történik. A menyasszonyt vezetheti édesapja, a vőlegényt édesanyja, majd az oltárnál helyezik gyermekeik kezét egymásra. Szép gesztus, amely jelzi a szülői felelősség végét, a közös életút megkezdését. Az ifjú pár vonulhat együtt is. Ünnepélyes látvány a koszorúslányok kísérete, vagy sorfala. Kedves dolog ha kisgyermek viszi a pár mögött vagy előtt egy gyűrűpárnán az esküvő jelképeit, a karikagyűrűket. Régi szép szokás, amikor az oltárhoz vezető utat rózsaszirmokkal hintik be. A legszebb, ha kislányok kosárkából szórják az ifjú pár előtt. Az alkalmat egy gyönyörű énekszóló vagy hangszerjáték teheti meghittebbé.
A közös út kezdetének szép jelképe a gyertyagyújtás. A vőlegény és a menyasszony saját gyertyájukkal meggyújtják az oltáron lévőt, kifejezve ezzel egységüket.
A templomi esküvő lényege az Isten előtt kötött szövetség, a lelkész által elmondott áldáskérés, és minden egyéb szimbólum hozzájárul az esküvő ünnepélyességéhez, méltóságához.
Református esketés, azaz a házasságot megáldó istentisztelet esetén a párok esküvői fogadalmukat a lelkipásztor igehirdetésének elhangzását követően, az ő szavait ismételve mondják el. Mivel a református vallás szerint a pár már nem, mint vőlegény és menyasszony, hanem, mint férj és feleség érkezik a templomba, valójában nem házasságkötésről, hanem annak megáldásáról van szó.
A református egyházi szertartáshoz a felek egyikének mindenképpen reformátusnak kell lennie.
A pároknak református esküvő esetén szintén ún. jegyesoktatáson kell részt venniük, ahol a papnak lehetősége nyílik a hozzá fordulók megismerésére. A házasulandóknak, miután kiválasztották, hogy melyik templomban szeretnének áldást kérni házasságkötésükre, ahhoz az egyházközséghez kell bejelentkezniük, melyhez a templom tartozik. Ezt már három-négy héttel az esküvő előtt meg kell tenniük.
Az evangélikus szertartás során a házasulandók a tanúkkal együtt bevonulnak a templomba, és az oltár elé állnak, mégpedig úgy, hogy mindig a férfi álljon jobbról. Ezt követi a lelkész prédikációja, majd maga az esketés. Az eskütételhez a menyasszony és a vőlegény az oltárhoz térdel, és jobb kezüket egymásnak nyújtva felváltva mondják el fogadalmaikat. A szertartás a házasság megáldásával ér véget.
Zsidó esküvőt kizárólag két zsidó vallású személy tarthat. Az esketés a rabbi vezetésével, két, természetesen zsidó vallású tanú jelenlétében, a szabadtéren felállított baldachin alatt zajlik. A szertartás során a menyasszony hétszer körbejárja leendő férjét, elhangzik két áldás egy serleg bor felett, majd a férj karikagyűrűt húz arája ujjára. Ezek után mindkettőjüknek inniuk kell a megáldott borból, miután a serleget újra töltik, mely felett a házasságlevél felolvasása, valamint annak két tanú általi hitelesítése után hét áldás hangzik el. A szertartás végén újra isznak a borból, majd a vőlegény lábával darabokra tör egy üvegpoharat. Mivel a szertartás napján a pár se nem ehetett, se nem ihatott, immáron, mint férj és feleség egy külön teremben fogyaszthatják el első közös étküket. A zsidó hagyományban a menyegző nemcsak férfi és nő kapcsolata, hanem egyúttal Izrael és az Örökkévaló szövetségének egyik jelképe is.
Evangéliumi egyházak közé soroljuk a baptista, pünkösdi, methodista, szabad keresztény, hit gyülekezete és a hozzájuk hasonló közösségeket. Ezek az egyházak tagjaikat “menyegző” keretén belül adják össze. Az igehirdetést a helyi, vagy a meghívott lelkipásztor végzi. Az igehirdetés után az ifjú párra imádságban kéri Isten áldását a lelkész. A szertartás kiegészül a családtagok, barátok köszöntéseivel, jókívánságaival és zenei betétekkel.
Amennyiben a menyasszony és a vőlegény különböző felekezetű, el kell dönteniük, melyik imaházban szeretnék megtartani menyegzőjüket, és kérésüket meg kell beszélni mind a helyi, mind a meghívott lelkésszel. Az esketést ebben az esetben bármelyik lelkipásztor, vagy akár mindkettő felváltva elvégezheti. Az igehirdetés szolgálatát és az áldást kérő imádságot a két lelkipásztor általában felváltva végzi.
Mi a helyes sorrend? Ki melyik oldalon áll? Hogy történjen a bevonulás? Kit hova ültessünk?
Rendszeresen felmerülő kérdések, hogy mi a helyes sorrend vonuláskor, ültetéskor, milyen protokolláris szabályok vonatkoznak egy esküvőre. Az életmódváltozással, megújultak az esküvői szokások is, melyek alkalmazkodnak a modern időkhöz, és megkönnyítik a ceremóniát. Léteznek azonban hagyományok, társadalmi és szülői elvárások, melyekre érdemes odafigyelnünk, de a legfontosabb, hogy mindenki jól érezze magát, és ne feszengjünk szigorú szabályok betartása miatt.
Érkezés a templomba
Hagyományos:
A tradíciók szerint a vőlegény csak a templomban pillanthatja meg először leendőbelijét, így a lányos háztól a templomig vezető úton külön járművel érkezik a jegyespár. A vőlegény vezeti a sort a tanúkkal és a koszorús lányokkal. Utánuk mennek a vőlegény szülei, majd a menyasszony édesanyja. Az ara az örömapával ül egy autóban, egy sofőrrel, végül jöhetnek a rokonok és a barátok autói.
Modern:
Abban az esetben, ha a modernebb szokásokat követjük, és a ceremónia első helyszíne a templom, a hagyományos vonulás elmarad. A násznép a templom bejárata előtt várja a jegyespárt. Távolabbi rokonoknak, barátoknak illő elsőként érkezni. A vőlegény érkezhet édesanyjával, tanújával, vagy a koszorúslányokkal. Amikor a násznép már elfoglalta a helyét a templomban, ekkor érkezik a menyasszony az örömapával, vagy a tanújával. Így a menyasszonyt mindenki csak a templomban csodálhatja meg először, ezzel fokozva az izgalmat, a bevonulás élményét, ünnepélyességét.
Bevonulás a templomba
Az esküvő egyik legszebb és legmeghatóbb pillanata, a jegyespár bevonulása a templomba. Napjainkban több lehetőség is elterjedt a bevonulást illetőleg. A jegyespár döntése, hogy külön vagy együtt vonulnak az oltár elé.
Örömszülők kíséretében
A legelterjedtebb szokás, amikor az örömszülők kíséretében külön-külön vonul be a pár a templomba. Elsőként a násznép foglalja el a helyét, majd orgonaszó kíséretében megkezdődik a ceremónia a bevonulással. A vőlegény édesanyjával vonul elsőként, majd kissé lemaradva vezeti az örömapa a menyasszonyt mögöttük az uszályt vagy a fátylat tartó koszorúslányok, végül a tanúk zárják a sort. Az oltárnál a szülőktől elbúcsúzva találkoznak a jegyesek egymással. Nagyon látványos, és megható ez a fajta bevonulás, mely nem csak a párnak, de a szülőknek is egy igen jelentős pillanat és életre szóló élmény.
A menyasszonyé a főszerep
Ha a vőlegény esetleg nem kedveli a teátrális bevonulást, átadhatjuk a főszerepet a menyasszonynak. Ilyenkor a násznéppel együtt várakozik a leendő férj az oltár előtt, két tanúval és az eskető pappal. A menyasszony csak ezután érkezik az örömapával. Ezzel a megoldással fokozhatjátok az első megpillantás élményét. A vőlegény ez idő alatt az oltár előtt állva csodálhatja, ahogy leendőbelije édesapjával bevonul a templomba.
A vőlegény vezeti a menyasszonyt
Átélhetitek közösen a templomba bevonulás élményét. Ez esetben a násznép és az örömszülők bent várakoznak, ti pedig a templom előtt pillanthatjátok meg először egymást. Kéz a kézben vonulhattok az oltár elé, mögöttetek a tanúkkal. Előnye, hogy az örömszülők fogadhatják a vendégeket a templom előtt, bevonuláskor pedig a figyelem teljes mértékben a jegyespárra szegül. Mindegyik esetben a vőlegény jobbra, a menyasszony balra áll az oltár előtt. A menyasszony rokonai és vendégei a baloldalon, a vőlegényé pedig a jobboldalon ülnek. Ha engedélyezik a sziromszórást a templomban, akkor az e feladattal megbízott kislányok legelöl mennek a vonulásnál.
Az esküvő fotózás a fotós munkák között az egyik legnehezebb.
Olyan ez, mint egy világcsúcs döntés pillanata, nincs mód ismétlésre!
A jó esküvőfotós egyszerre fotóriporter, portré- és modellfotós, valamint jóbarát!
Szerencsére a fotósok között is nagy az egymásra irányuló nyomás így a folyamatos önképzés elengedhetetlen.
Ennek köszönhetően egyre jobb és jobb fotósok állnak munkába és késztetik fejlődésre a többieket.
Ennek a folyamatnak pedig két nagy nyertese van: Önök, az ifjú pár
A profi fotósok egyaránt az elérhető technika csúcstermékeit használják legyen szó bármely márkáról, így a képminőségben nehéz versenyezni. Az egyetlen, amiben mások tudnak lenni, az a stílus. Amíg mások képriport, esetleg divatfotó stílusban készítik el képeiket nagytotálban, addig ők megmutatják az apró részleteket is. Olyan szépségeket amiket mások akár észre se vesznek. Egy elkapott mosoly, egy érintés, egy ölelés azonnal más értelmet ad az elkészült képnek.
Az esküvői fotós azt szeretné, ha a fotózás egy nagy közös kreatív játék, vidám bolondozás lenne, melyre több évtized után is boldogan emlékeznek vissza. Egyes képek hamar feledésbe merülnek, de azok, melyek életünk fontos és meghatározó eseményeit örökítik meg, egy életre szólnak. Ha a képek jól sikerültek, akár 10, 20, 50 év múlva is szívesen nézegetik majd őket.
Az első és egyben legfontosabb hiba, amit időnként (főleg a vőlegények) elkövetnek, hogy mindent a világon fejből akarnak csinálni. Sokszor hallottuk, hogy „Á, ezt meg tudom jegyezni.” A forgatókönyv használata nem több adminisztrációt, hanem önkontrollt jelent. A jó forgatókönyv gondoskodik arról, hogy mindenki és minden a helyén legyen időben, sőt jelentős terheket vesz le a párról, ha a kész forgatókönyvet át tudja adni valakinek, és az végig tudja vezényelni a napot. Ezt a forgatókönyvet egyébként oda lehet adni a ceremóniamester mellett, a zenekarnak és a vendéglátó menedzserének is, mint „Bibliát”, amihez igazodni kell.
2. Ne akarj mindent percre bontva megtervezni.
Bármennyire hihetetlen, a túlszervezés sokkal nagyobb problémákat okozhat, mint az alulszervezés. Utóbbi esetben legfeljebb lesz egy-két szabad negyedóra, vagy improvizálni kell, míg a túlszervezés esetében szétgörcsölöd magad, hogy miért nem tudjátok percre pontosan tartani a menetrendet. A legrövidebb szakasz a forgatókönyvben 15 perc, de inkább 30 perc legyen. Ha ennél szorosabbra veszed a programot, örökké pánikolni fogsz a csúszás miatt. Viszont: Ne tervezz túl sok időt a polgári és a templomi szertartás közé, mert nehéz lesz kitölteni, és egyik helyen sem tudtok túl sok időt várakozni. Ne felejtsd: ez a Ti napotok, nem egy „pápai audiencia”, amit percre pontosan meg lehet/kell tervezni. Ha csúszás van a programban sem történik semmi gond.
3. Ne felejtsd otthon az arányérzéked!
Ne akarj 100 embert bezsúfolni egy 50 m2-es terembe! Emberenként legalább 1 m2-t számolj, különösen nyáron. Ne béreld ki a 300 m2-es termet 30 főre, mert végig úgy fogod érezni, hogy „kevesen vannak”. A két állítás az érem két oldala. Előbb kell megtervezned, hogy hány vendéget vársz (és jön el), mint helyszínt, különben zavarni fog a kialakult helyzet.
4. Ne dekoráltasd túl a helyszínt!
Sokszor előforduló hiba, hogy lufierdővel várják a násznépet, amelyik a dekorációt húzva-tépve bukdácsol át mindenen, majd az asztalra egyetlen tányér sem fér már, mert a kis virágdísz meg a mécses, a szirmok és a gyöngyök elfoglalják a helyet. Annyi dekorációt használj, amennyitől ünnepi és szép lesz a helyszín, de egyetlen szirommal se többet, különben ellened fordul!
5. Ne felejts elköszönni!
A meghívók kiküldésénél még nem merül fel, a tett helyszínén már kínosnak érzik a párok, hogy egyes embereket nem hívtak meg vacsorázni és mulatni. Ne érezd megalázónak, hogy egyes embereket nem hívtál vacsorázni. Inkább köszönj el vagy kérjétek meg a ceremóniamestert.
6. Ne konvojban és ne sietve!
Azok, akik a ceremónia helyszíne és a lagzi helyszíne között utaznak, sűrűn várják el a násznéptől, hogy konvojban együtt haladjon a közel 30 autó. Szerinted a városban egy lámpa hány autót enged át egyszerre? Inkább írd bele a meghívóba a vacsora/lagzi helyszínét is, hogy a konvoj szétszakadása ne okozzon pánikot. És Te se várd el, hogy a 30 autó végig együtt halad. Ne érkezzetek az étterembe 15 percnél korábban, mert azt láthatjátok, hogy „szinte semmi sincs még kész”. Ne izgulj, rutinosan egyes dolgokat a végén raknak csak ki, hogy szép-friss legyen. A zenekar/DJ viszont a tervezett megérkezésetek előtt min. 30 perccel legyen kész! Ne Ti érkezzetek elsőnek a bulihelyre. Nagyon szeretnek a vendégek örülni Nektek. Tegyetek még egy kört az utcán, hogy az utolsók legyetek. Azt viszont oldjátok meg, hogy a ceremóniamester (ha van) elsőnek érkezzen, és fogadja a vendégeket.
7. Ne felejts el „reprezentálni”!
Azaz mindig legyen a fejedben, hogy ma Ti vagytok a sztárok. Ez azzal a kötelességgel jár, hogy a ceremónia (ceremóniák) után körbe kell menni a násznép között és mindenkivel egy-egy mondatot kell beszélni. Meg akarnak érinteni, kérdezni akarnak valamit, érezni akarják az illatodat, stb. Ettől válik számukra valóságossá az élmény, csakúgy mint a gyereknek a játék, ha kézbe veheti. Ez persze nem azt jelenti, hogy vég nélkül parolázni kell, de adj időt erre a tervedben magatoknak, hogy mindenki jól érezze magát.
8. Ne beszélj sokat, de beszélj!
Ne felejtsétek el megköszönni a vacsora elején a vendégeknek, hogy eljöttek. Ezt főleg a vőlegény szokta tenni, de nadrághordó asszonyok is tehetik. Nagyon fontos gesztus a násznépnek. Ha van beszédes apuka a háznál, ő is szólhat pár szót a „gyerekeknek”. Ha nincs vagy ha félénk, akkor a ceremóniamester „felkonferálása” segíthet megtörni a jeget. És még valami… Ne engedd Anyunak, hogy mindent, ami az Ő esküvőjén nem volt, a Tieden megvalósítsa. Nem fognak engem ezért az Anyuk szeretni, de ez hidd el, hogy jó tanács. Csak olyasmit vállalj be, amit Te szeretnél, és amiben Te jól érzed magad. (És néha kérdezd meg a leendődet is…) Ezt követően kívánok Nektek egy önfeledt szép délutánt és estét, melyből építkezni tudtok a közös életetek folyamán:
A kiadó
Ez a nap más, mint a többi. Igaz, hogy ez a nap csak a szerelmespárról szól, de nem szabad elhanyagolni azokat az embereket, akik erre az útra elkísérnek minket. Ezeknek az embereknek a kiválasztása nagyon fontos dolog, hiszen ők könnyíthetik meg igazán az esküvő szervezését, ezért ne sajnáljuk rá az időt.
A koszorúslányok kiválasztása egyike a legizgalmasabb, de legnehezebb feladatnak. Hiszen hogyan is dönthetünk jól úgy, hogy közben ne bántsunk meg senkit. Az általános “felállás” mindig tartalmaz egy gyerekkori barátnőt, esetleg kettőt; iskola- és munkatársakat. Sok száz évvel ezelőtt a koszorúslányok kísérték a menyasszonyt az esküvőre, tanúskodtak a szertartáson, és ők voltak azok a személyek, akik segítettek az esküvői előkészületekben. Így van ez napjainkban is. Koszorúslányokat választani mégiscsak nehéz feladat, hiszen gondoljunk csak bele: ő fog minket kritizálni, vajon jól áll-e a ruha, milyen kiegészítőket érdemes hozzá választani; és ki mástól fogadnánk el őszintén, feltétel nélkül a kritikákat, mint a legjobb barátnőinktől, akik a legjobban ismernek bennünket. Nem szabad elkövetni azt a súlyos hibát, hogy számunkra nem egy igazán jó barátnőt választunk. Ebben az esetben előfordulhat, hogy a kiszemelt barátnőnek tettetnie kell, hogy milyen szoros is a kapcsolatuk, de ezzel nemcsak saját magunkat, hanem őt is igen kellemetlen helyzetbe hozhatjuk. Természetesen vannak kiutak, amelyek segíthetnek megoldást találni. A koszorúslánykérdésben döntő lehet, hogy mennyi vendég érkezik esküvőnkre. Kisebb esküvőnél kérjük fel vagy nővérünket, unkanővérünket, vagy a legjobb barátnőnket- és itt nem feltétel, hogy az illető férjezett-e vagy sem. Ha közepes méretű esküvőt szervezünk (ez esetben 150 fő, vagy annál több), hat vagy annál kevesebb kísérő elegendő. Nagy esküvő esetében (350 fő, vagy annál több vendég), legalább tíz koszorúslány, egy fiatal koszorúslány, egy gyűrűvivő és egy virágvivő kislány kell. Egy másik szempont is segíthet a választásban. Ha tisztázzuk a kísérők kötelességeit, és eldöntjük, hogy a kiszemelt személy alkalmas-e a feladatra, megkönnyíthetjük az egész szervezést.
· ő szervezi a menyasszony közös ajándékait, és az ő feladata az átadás megtervezése is
· segít az esküvő előtti vásárlásoknál
· erre a pár órára át kell alakulni igazi “jobb kézzé”: ha a menyasszony fésűt kér, fájdalomcsillapítót, pirosítót, ajakrúzst, akkor rendelkezésére kell állnia
· ő az a személy, aki segít a menyasszonynak az esküvője napján felvenni a ruhát, ha igazításra szorul, korrigálni
· a szertartás alatt ő fogja a menyasszonyi csokrot és a vőlegény gyűrűjét
· ő gondoskodik a menyasszonyi ruháról a fogadás után, amikor az ifjú pár “elszökik”
· szintén segédkeznek az esküvő előtti bevásárlásoknál
· bevonuláskor és kivonuláskor kalauzolják azokat a gyermekeket, akik részt vesznek az esküvői partin
· elsősorban az ajándékok, virágok rendezésében, összeszedésében segítenek
A feladatok mellett nagyon fontos a megjelenés, hiszen majdnem akkora törődést igényel a kísérők ruhájának a kiválasztása, mint a házaspáré. Manapság a koszorúslányok egyszerű vonalú ruhákat viselnek. Nem kötelező a menyasszony ruhájához hasonlót választani, de nagyon látványos is lehet, és az összetartozás további jelképévé válhat. A hasonlóságot nemcsak színben, hanem stílusban is értem. Téli vagy őszi esküvőkön inkább a bársonyruha javasolt, nyáron viszont ajánlatosabb a könnyű anyagokat előnyben részesíteni. Ügyeljünk arra, hogy a templomi esküvőn ne viseljenek a kísérők merészen kivágott nyakú ruhát. A stílusát tekintve majdnem mindenkinek jól állnak az “A” vonalú ruhák. Miután megvan a ruha, utána keresgélhetjük a kiegészítőket. Itt is lehet hasonlóság a menyasszony ruhájával. Nemcsak a menyasszonynak, hanem a vőlegénynek is vannak kísérői, de ezeknek a személyeknek a kiválasztása már nem okoz akkora fejtörést.
· az ő gondja a szertartásmester ruházata (aki többek között feldíszíti a nászútra induló pár kocsiját)
· az ő feladata ügyelni a vőlegény közös ajándékára
· az ő dolga a rendben felöltözött vőlegényt legalább húsz perccel az esküvő előtt a helyszínre kísérni
· a szertartás alatt a menyasszony karikagyűrűjét a kezében tartja
· ő mondja az első tósztot a menyasszonyra
A vőlegény kísérőinél is hasonló szempontokat érdemes figyelembe venni, tehát a napszakokat, évszakokat, és ugyanannyi időt kell fordítani a cipő kiválasztására is. Itt semmi sem mellékes, mindennek ugyanolyan súlya van, és ugyanannyi törődést igényel, hiszen mégiscsak ez a nap más lesz, mint a többi.
Tavasszal ismét elkezdődik a virágszezon, szebbnél szebb csokrokat, virágokat láthatunk. A menyasszony szépségének is egyik meghatározója lehet a menyasszonyi csokor, melyet, ha eldob a menyasszony, az “megmondja” ki is házasodik legközelebb. Az esküvői virágokról kérdeztük egy virágkötőt.
Milyen virágokat választanak leggyakrabban a menyasszonyi csokorhoz?
A legközkedveltebb virág a rózsa, mostanában is. Ma azonban már nem csupán a hagyományos vörös rózsa, hanem a világos színűek is népszerűek. Ezen kívül van, aki színes kálát, vagy vegyes virágcsokrot rendel.
A menyasszonyok legtöbbször fehér ruhát viselnek. Milyen színek illenek leginkább ehhez?
Fehér ruhához minden szín megy, mert tulajdonképpen maga a virág egy zöld keretben van, ami a ruhától teljesen elválasztja. Így egy fehér virág is érvényesül. Nem vitás, hogy egy piros, egy ciklámen szín, egy rózsaszín azért csak kellemesebb hatást kelt, mint egy tiszta fehér csokor, bár annak is megvan – ha különböző zöldekkel díszíti fel az ember – a maga szépsége, eleganciája.
Nagyon szép különböző nagyságú és formájú csokor közül lehet választani a nagy napra. Melyek a legnépszerűbbek?
Nagyon változó. Legutóbb például egy hosszúkás, csepp alakú csokrot rendeltek rózsából, de most készül például egy körcsokor. Ez a két forma a legjellemzőbb. Nem annyira elterjedt de előfordul, hogy labdaformájú csokrot is kérnek, amihez általában nyílt rózsát használunk fel.
Előfordulhat-e az, hogy a különböző színes részek befogják a ruhát?
A menyasszonyi csokrot nem szoktuk színes papírba tenni, ennek saját megfelelő burkolata van. De egyébként már vannak olyan színes papírok, amelyek vízhatlanok és igen kellemes hatást keltenek. Ezeknél nincsen olyan veszély, hogy a ruházatot beszíneznék.
Kezd szokássá válni, hogy a menyasszony a szertartás után eldobja a csokrát a még hajadon lányoknak. Erre a célra egy külön csokrot szoktak készíttetni.
Ez mennyiben tér el az eredeti csokortól?
Hasonló formájút szoktak köttetni, ami a díszítésében tér el. A menyasszonyi csokrot tüllel körbedíszítem, ennek megvan az eleganciája. Az eldobott csokrot nem tüllel, hanem egy egyszerűbb fehér papírral szoktam díszíteni. Tehát formára szinte ugyanolyan, legfeljebb kevesebb szálszámú. Biedermeier csokornak (egyfajta körcsokor) szokták megköttetni, ami úgy fest, mint egy menyasszonyi csokor, de mégsem teljesen az.
A koszorúslányoknak is szoktak csokrot köttetni?
Igen, de számukra már színes papírba szoktam tenni. Annak nem szükséges olyan elegáns díszítést adni, mint a menyasszonyi csokornak. Azok többnyire egyszerűbbek, szolidabbak.
A vőlegény zakójára tűzött virág megegyezik a menyasszonyi csokor virágaival?
Igen. Ha vegyes menyasszonyi csokorról van szó, akkor én mindig azt javaslom, hogy a virágok közül a legkisebbet válasszák erre a célra, hogy ne legyen olyan túlzottan nagy díszítése a zakónak, mert az nem mutat jól. Egy kis frézia, egy pici rózsa ilyenekkel lehet a zakót díszíteni.
Mennyi idővel az esküvő előtt szokták megrendelni a csokrot?
Most például két hónappal az esküvőjük előtt szólt egy pár, de közöltem velük, elég, ha maximum 2 héttel előtte adják le a rendelést. Akkor már jobban meg tudom mondani az árakat is. Egy nőnapi virágártól különbözik egy május végi vagy júniusi virágár, ilyenkor még csak irányárat tudok mondani.
Hány szálból szoktak csokrot köttetni?
Nemrég kötöttem hét szálból egy csepp formájú csokrot, most tíz szálból csináltam ezt a formát meg. De teljesen a megrendelőtől függ, hogy mekkora legyen.
Milyen virágokból lehet válogatni a különböző évszakokban?
Az év minden szakában megtalálható szinte minden virág. Ha valamelyik virágnak nincs szezonja – itthon épp nem termelik – akkor import beszerzésből bővítik a hazai választékot.
Fő sláger a rózsa, kedvelem a fréziát, mindkettőből szívesen dolgozom, de liliom, írisz, kála, gerbera, tulipán is szerepel a csokraimban. Az import virágoknak is van saját hazájukban termelési szezonja, pl. az orchidea, a flamingó tavasszal sokkal kedvezőbb áron kapható és sokkal nagyobb a választék belőlük mint nyáron és ősszel.
Mennyire tartósak a virágok, illetve maga a csokor?
Úgy alakítjuk, hogy tartósak legyenek. A rózsát meg szoktam drótozni, hogy ne kókadjon le, de természetesen ez nem látszik. Egy úgynevezett mikrofonba szúrom a virágokat, amiben vizes oázis szivacs van, tehát gyakorlatilag vízben állnak, és így sokáig eltartanak.
Először az interneten nézzetek körül, ahol árajánlatot is kérhettek, felesleges sok-sok cukrászdát végigjárni. Ha megtaláltátok a szóba jöhető cukrászdákat, akkor keressétek fel őket, először fogyasszatok el néhány süteményt, ha ez ízlett, akkor kérjetek katalógust és árajánlatot. Egyre többször hallom, hogy nyáron a cukrászdák csak vajkrémes tortát vállalnak. Ha az elképzelésetek könnyű tejszínes, vagy gyümölcstorta, akkor keressetek másik cukrászdát, mert nyáron ugyanúgy el kell tudni készíteni a főzött tejszínes tortákat is, még akkor is, ha netán egymásra épülő tortát választotok. Minden emelet lehet más-más ízű. A torta kiszállításának ma már ingyenes szolgáltatásnak illene lenni.
Hogy hány szeletes legyen a torta, az sok mindentől függ. Egy 60 fős násznépre számítva 60 szeletes akkor legyen a torta, ha nem akarunk csomagolni és a vacsorához kértünk desszertet is. Én mindig ajánlom, hogy mondják le a vacsora utáni desszertet, mert olyan rövid idő telik el a vacsora és a tortabontás között, hogy a fél torta megmarad. Általában 4 főre 25-35 dkg vegyes teasüteményt számoljatok. Ennél több felesleges pénzkidobás. Divatos most a csokiszökőkút, melyhez vegyes gyümölcsöket szolgálnak fel mártogatáshoz.
A Ti esküvőtökről van szó, ezért ne anyuka, testvér, anyós ízlése szerint döntsetek, hanem a sajátotok szerint. A rokonságtól legfeljebb a tanácsokat hallgassátok meg, lehet, hogy az se rossz. Mivel a torta a vacsora fénypontja, ezért mindent tegyetek meg annak érdekében, hogy valóban az is legyen. Az étteremben győződjetek meg arról, hogy a tortának megfelelő hűtést biztosítanak, ne a hagymák és húsok közé kerüljön. Ha igénylitek a torta betolását, akkor az étteremnek legyen zsúrkocsija. Ha nincs ilyen, akkor szoktam ajánlani, hogy az étterem 1 asztalt áldozzon fel, a lábakra szereljenek görgőket, melyet aztán le lehet szerelni. A torta felszolgálásánál legyenek a villanyok lekapcsolva, vagy csak gyér hangulatvilágítás legyen, így csodálatosan látványos a csillagszórós torta. Az asztalt még varázslatosabbá tehetjük, ha leterítik egy selyemabrosszal, ami alatt egy fehér fényfüzér kacskaringózik.
Milyen szempontok alapján válasszunk esküvői tortát?
Általában 240 szeletes tortáig van állványunk, különböző formákban, például gúla alakú, félköríves, négyszögletes, szív, kerek vagy kinyúló karú állványok.
Mostanában egyre többen az internetről kinézett tortákhoz hasonlót szeretnének kérni, mely sokszor nagy kihívást jelent számunkra.
Amit kitalál a fiatal pár, azt igyekszünk elkészíteni, de ha olyan ötlettel állnak elő amit nem lehet elkészíteni, akkor megpróbáljuk közösen megtalálni a megoldást. Amit tudni kell a menyasszonyi tortáról, hogy „masszívabbnak” kell lennie egy átlagos tortánál, hisz sokszor csak az éjszaka közepén kerül a násznép elé. Addig pedig ugyanolyan szépnek kell lennie, mint amikor elkészült.
Milyen díszekkel lehet széppé varázsolni egy esküvői tortát?
Fontos számunkra, hogy a díszítő elemek csak ehető élelmiszerből készüljenek. Ez alól csak a kerámiafigura és a selyemvirág a kivétel. Díszítünk még glazurral ami tojásfehérjéből és porcukorból készül. Emellett torta tüllt is használunk, ami harmonizál a torta színével és könnyen tisztítható. Ezen kívül pedig tűzijáték jellegű díszeket is adunk a torta mellé. A virágokat karamellből és marcipánból készítjük, ami lehet akár rózsa, szegfű, kardvirág, margaréta vagy gerbera formájú.
Torta ízözön……….
Ha több emeletről van szó érdemes emeletenként megosztani az ízeket. A legnagyobb emelet valamilyen variációt tartalmazzon, mint például a csokis-meggyes, túrós-barackos, epres-mogyorós …A többi szint megosztva gyümölcsösös savanykásabb ízű (málnás, joghurtos, erdei gyümölcsös, ribizlis, citromos, fekete erdő …) és klasszikus ízű oroszkrém, csoki, gesztenye, puncs, somlói … legyen. A legkisebb tortát érdemes különleges ízek közül kiválasztani, mint a cappuchinó, zserbó, kávé, karamell, tiramisu …A lényeg, hogy minden szint különböző legyen, az esküvői torta tartalmazzon gyümölcsös, klasszikus és egy extra ízű emeletet. A jelleget adó ízt ne ismételjük egy esküvői tortán belül. A torta íz választása nagyban befolyásolja a sütemények íz választékát is.