Menüsor………..
Ahogy minden nagyobb vendégfogadásnak, úgy az esküvői vendéglátásnak is az asztalra kerülő ételek és italok képezik az alapját. A számtalan szóba jöhető lehetőség közül pedig mindenki az egyéni elképzelései, szükségletei és pénztárcája függvényében válogathat. Az étterem vagy party-szervíz a házasulandók felvázolt elképzelései alapján általában komplett menüajánlatokkal áll elő, melyeket azonban nem muszáj azonnal a kiajánlott formában elfogadni. Az első javaslatok módosíthatók illetve kiegészíthetők, hogy végül megszülessen a tökéletes, minden igényt kielégítő, végleges menüsor. Esküvői menü esetében a három fogás minimumnak (előétel, főétel, desszert), az öt fogás átlagosnak tekinthető, hét fogásnál többet pedig, legyen bármilyen kifinomult is a menüsor, nem igazán szoktak tálalni. Fontos, hogy a végleges döntésre legalább néhány héttel az esküvő előtt sor kerüljön, illetve hogy a későbbi meglepetések elkerülése érdekében a menüajánlat mellett a részletes költségajánlatot is kapjanak a megrendelők.
Vidéken ma is nagy hagyomány, hogy ebédre vagy vacsorára a leves igazi tyúkhúsleves csigatésztával. A leves után pedig a töltött káposzta sem maradhat el, mellette pedig általában több fajta pörköltből (birka, sertés, marha) válogathatnak a vendégek, köretnek a főtt burgonya a legelterjedtebb. És természetesen a pörköltek elengedhetetlen velejárója a vegyes savanyúság és a savanyú uborka, valamint a friss fehér kenyér. 11 órától éjfélig a tortáké a főszerep. Éjfél után a különböző sülteket szokás felszolgálni. A fő fogások között csipegetni való kerül az asztalra: sós és édes sütemények. Ez egy teljesen hagyományos esküvői menü.
A modern esküvőknél is találkozunk olyan menüsorral, ahol megtartják ezt a hagyományt, csak kiegészítik egy – két dologgal: például manapság nagyon divatos, hogy töltött káposzta és pörköltek helyett a sültek kerülnek terítékre a főmenüben: sajttal és sonkával töltött pulykamell, flekken, rántott gomba, rántott sajt illetve a töltött csirke és a töltött karaj is igen elterjedt. Köretnek pedig nem csak az egyszerű főtt burgonyát ajánlják, hanem a vegyes köreteket (törtburgonya, rizs, zöldség). A modern esküvői menüből elengedhetetlen a desszert, melyek lehetnek: gesztenyepüré, somlói vagy aranygaluska, illetve különböző palacsintakülönlegességek.
A napszak, a vendégek száma, az esemény helyszíne és stílusa befolyásolják a választást a vendégfogadás formái között. A hagyományos ültetett vendéglátás előnye, hogy a fogások tálalásáról és leszedéséről, a vendégek kényelméről és egyéb igényeiről személyzet gondoskodik. Hátrányai az ülésrend, aminek megtervezése esetenként komoly fejtörést okozhat, illetve a személyzet alkalmazásából adódó magasabb költségek.